Historia

Gmina Janikowo powstała w 1975 roku w następstwie nowego podziału administracyjnego
kraju. Obszar Gminy obejmuje wschodni kraniec Niziny Wielkopolsko – Kujawskiej i zamyka się na terenach Wysoczyzny Kujawskiej, w części zwanej obrazowo Kujawami Czarnymi. Nazwa ta nawiązuje do urodzajnych gleb, które długo decydowały o typowo rolniczym charakterze tego obszaru. Gmina Janikowo zajmuje powierzchnie 93 km2, z czego 10 km2 przypada na obszar miasta, w obrębie którego od 1962 roku pozostaje wcześniejsza wieś Ostrowo i przysiółek Ustronie. Pozostały teren zajmuje dziewiętnaście wsi z przynależącymi do nich przysiółkami. Sa to: Kołuda Mała – wieś sołecka, Kołuda Wielka – wieś sołecka, Sielec – wieś sołecka, Ludzisko – wieś sołecka i Balice – wieś należąca do sołectwa Ludzisko, Góry – wieś sołecka oraz Skalmierowice i Ołdrzychowo – wsie, które należą do sołectwa Góry, Głogówiec – wieś sołecka, Dębowo – wieś sołecka i Sosnówiec oraz Dębina – wsie współtworzące sołectwo Dębowo, Kołodziejewo – wieś sołecka, do tego sołectwa należy wiec Pałuczyna oraz Huby Pałczynskie (huby są synonimem kolonii, przysiółka czyli niewielkiej liczby zabudowań pozostających w pewnym oddaleniu od wsi), Trląg – wieś sołecka, wraz z przysiółkami Jetanowo i Korytkowo, Broniewice – wieś sołecka oraz przysiółki Sahara i Mogilonka, Wierzejewice – wieś sołecka, Dobieszewice – wieś sołecka oraz współtworzące sołectwo wieś Dobieszewiczki i przysiółek Majdany…

W ramach układu o Współpracy i Wzajemnej Pomocy, zawartego pomiędzy Polska i Związkiem Radzieckim, podpisano w czerwcu 1949 roku porozumienie w sprawie budowy fabryki sody w naszym kraju. Porozumienie dotyczyło pomocy Kraju Rad w zakresie dostaw kompletnej dokumentacji technicznej, maszyn i urządzeń technologicznych oraz udziału specjalistów radzieckich przy montażu i rozruchu technologicznym.”
„W 1952 roku utworzono w Gliwicach dyrekcję Janikowskich Zakładów Sodowych w budowie. Dyrektorem został Leon Mischke. Równocześnie Krakowskie Biuro Projektów „Biprochem” rozpoczęło prace nad adaptacja dokumentacji radzieckiej do warunków lokalnych. Natomiast budowlani przystąpili do niwelacji i uzbrojenia terenu oraz do budowy węzła kolejowego.” „W 1950 roku przystąpiono w Janikowie do budowy pierwszego bloku mieszkalnego dla pracowników przyszłej fabryki sody. W latach 1951 — 52 wybudowano 8 domów […]. Później wydzielono też pomieszczenia dla dyrekcji JZS w budowie. Pierwszym dzieckiem które przyszło na świat na nowym osiedlu była Grażyna Wilk…

Oto dwa obszerne cytaty z Monografii Historycznej Gminy i Miasta Janikowo autorstwa Pani Ewy Krauze. Monografia powstała z inicjatywy Zarządu Gminy dla uczczenia milenium roku 2000 oraz 40-lecia uzyskania praw miejskich przez Janikowo. Dzieło to kończy się na roku 2000 lecz należy w tym miejscu dodać że Gmina i Miasto Janikowo nadal bardzo dynamicznie się rozwija i staje się wizytówką Kujaw. Według danych z roku 2008 nasze miasto zamieszkiwało 9169 mieszkańców (4444 mężczyzn i 4725 kobiet).

Serdecznie zapraszam do przeczytania Monografii ponieważ jest to książka niezwykle ciekawa, zawierająca wiele nieznanych lub znanych niewielu szczegółów z historii ziemi na której mieszkamy, żyjemy i pracujemy.Opracowanie można przeczytać lub pobrać na komputer klikając w link poniżej. Będziemy starali się zamieszczać tutaj wszelkie ciekawostki i ważne daty z historii naszego zakładu i okolicy bo przecież istnienie tak dużej firmy miała i nadal ma ogromny wpływ na życie mieszkańców, jakość ich życia oraz wpływ na środowisko naturalne. Zapraszamy do lektury.

Monografia Historyczna Gminy i Miasta Janikowo
Janikosoda w pigułce
Prezentacja 2005
Tak się zaczęło… 1957-1987