ZWIĄZEK ZAWODOWY SODA POLSKA Rss

Zobacz koniecznie

Grafik pracy 2022 rokGrafik pracy 2022 rok [modula id="4709"] [modula id="4711"] [wpdm_package id='4713']

Czytaj dalej

Grafik pracy 2021Grafik pracy 2021 [modula id="4607"] Poniżej do pobrania plik w postaci pdf. [wpdm_package id='4618']

Czytaj dalej

KoronawirusKoronawirus Koronawirus informacje

Czytaj dalej

List otwarty…

Kategoria: Informacje

Związkowcy z Sody Polskiej Ciech SA napisali list otwarty do Jana Kulczyka. Piszą w nim m.in. o obecnej sytuacji i niepewnej ich zdaniem przyszłości spółki. Poniżej pełna treść pisma oraz odpowiedź dyrektora biura komunikacji grupy CIECH SA. Macieja Powroźnika. Materiał na podstawie publikacji na portalu ino-online.pl

 
41269

 

Poniżej odpowiedź jaką przedstawił pan Maciej Powroźnik, dyrektor biura komunikacji CIECH SA.

1. Informacja, jakoby organizacje związkowe zrzeszały „około 70% zatrudnionych pracowników” jest znacząco zawyżona i nie znajduje odzwierciedlenia w faktach.

2. Dialog ze stroną związkową jest prowadzony cały czas. W roku 2014 tylko w Inowrocławiu odbyło się już 28 spotkań z organizacjami związkowymi.

3. Obecne uwarunkowania rynkowe oraz silna presja ze strony konkurencji powoduje, że proces restrukturyzacji całej Grupy (w tym zakładów w Inowrocławiu i Janikowie) musi zostać doprowadzony do końca. Dotyczy to również optymalizacji zatrudnienia i procesów związanych z automatyzacją produkcji.

4. Średnie wynagrodzenie w zakładach wynosi 4.200 złotych. Średnia płaca w kujawsko-pomorskiem wyniosła w 2012 r. 2.886 złotych (za rok 2013 nie ma jeszcze statystyk). Szczególnych powodów do narzekania nie mają niektórzy działacze związkowi, którzy nie świadcząc pracy na rzecz spółki zarabiają nawet ponad 7.500 złotych miesięcznie.

5. Zarząd przedstawiał organizacjom związkowym propozycję obejmującą m. in. podwyżkę płac dla najsłabiej uposażonych pracowników. Związki zawodowe tę propozycję odrzuciły.

6. Zarząd Sody Polskiej Ciech był gotów do ograniczenia liczby zwalnianych pracowników ze 155 do 107 osób. Proponował również konkretne podwyżki płac w miejsce nierealnych w warunkach deflacji propozycji związków zawodowych podwyżki o 15 procent. Obie propozycje związki odrzuciły.

7. Brak zrozumienia po stronie związkowej spowodował również konieczność podjęcia przez zarząd Sody Polskiej Ciech samodzielnej decyzji o wypłacie nagrody kwartalnej dla załogi. Nagrody wypłacono za I i II kwartał bieżącego roku.

Podkreślam również, że program rozwojowy dla Soda Polska Ciech obejmuje inwestycje na łączną kwotę ponad 300 mln złotych. Pozwoli to na funkcjonowanie tej Spółki na konkurencyjnych rynkach światowych, jednak warunkiem powodzenia jest dokonanie niezbędnych zmian organizacyjnych.

Maciej Powroźnik, dyrektor biura komunikacji CIECH SA.

Komentowanie wyłączone.

loading