ZWIĄZEK ZAWODOWY SODA POLSKA Rss

Zobacz koniecznie

Grafik pracy 2022 rokGrafik pracy 2022 rok [modula id="4709"] [modula id="4711"] [wpdm_package id='4713']

Czytaj dalej

Grafik pracy 2021Grafik pracy 2021 [modula id="4607"] Poniżej do pobrania plik w postaci pdf. [wpdm_package id='4618']

Czytaj dalej

KoronawirusKoronawirus Koronawirus informacje

Czytaj dalej

Kolejny etap restrukturyzacji…

Kategoria: Informacje

To kolejny etap restrukturyzacji w zakładzie, ale nie ostatni – informuje zarząd firmy. Pracownicy z niepokojem patrzą więc w przyszłość i liczą na efekty negocjacji, które mają się odbyć w piątek. Wspiera ich prezydent Inowrocławia.

 

Jest nowy właściciel, ale rzeczywistość pozostaje taka sama. Od czerwca większościowym akcjonariuszem Sody Polskiej jest grupa Kulczyk Investments. Jakie plany ma znany biznesmen wobec inowrocławskiej firmy? Tego do końca nie wiadomo.

Pewne jest natomiast, że w najbliższych miesiącach pracę straci tu 155 osób. I to nie jest ostateczna liczba. Nowe maszyny będą zastępowały kolejne ręce gotowe do pracy. – W obecnej chwili spółka Soda Polska prowadzi duże zadania inwestycyjne na ponad 300 mln. zl. które mają doprowadzić do jeszcze większej automatyzacji, do obniżania kosztów produkcji, i zwiększenia ilości produkowanej sody – informuje Jarosław Czerwiński, prezes Soda Polska Ciech.

Restrukturyzacja trwa. Jak szacują związkowcy od 2010 roku, zatrudnienie w zakładzie straciło ponad 400 osób. Choć zarząd firmy nie pozostawia złudzeń – kolejne zwolnienia są nieuniknione – to pracownicy ciągle z nadzieją patrzą w przyszłość. Na piątek zaplanowano spotkanie zarządu firmy z jej pracownikami. – Związki zawodowe są na dzień dzisiejszy w sporze z pracodawcą. Jeżeli pracodawca naszych argumentów nie przyjmie, to będzie konflikt poważny – odpowiada Jarosław Dombek ze Związku Zawodowego Pracowników Produkcji Soda Polska Ciech.

Konflikt trwa od wielu miesięcy. Tylko w tym roku pracownicy Sody Polskiej protestowali 3 krotnie. Ostatnia manifestacja odbyła się w czerwcu, ważyły się wtedy losy 19 osób. Interweniował między innymi prezydent Inowrocławia. Teraz chodzi o zatrudnienie 155 osób. W dodatku firma nie jest już własnością skarbu państwa a prywatną. Negocjacje z Janem Kulczykiem mogą być trudne.

Mam nadzieję, że uda się na pewne tematy uwrażliwić nowego właściciela, dobrze żeby miał różne punkty widzenia i postrzegania. Bo wtedy jest łatwiej podejmować decyzje – dodaje Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. Okazja do spotkania będzie w sierpniu. Biznesmen ma wtedy spędzić 2 tygodnie w Inowrocławiu, na miejscu będzie analizował sytuację firmy.

 

Materiał na podstawie TVP Bydgoszcz.

Komentowanie wyłączone.

loading