ZWIĄZEK ZAWODOWY SODA POLSKA Rss

Zobacz koniecznie

Grafik pracy 2022 rokGrafik pracy 2022 rok [modula id="4709"] [modula id="4711"] [wpdm_package id='4713']

Czytaj dalej

Grafik pracy 2021Grafik pracy 2021 [modula id="4607"] Poniżej do pobrania plik w postaci pdf. [wpdm_package id='4618']

Czytaj dalej

KoronawirusKoronawirus Koronawirus informacje

Czytaj dalej

Ministrze, pomóż naszej Sodzie…

Kategoria: Informacje

Soda zaczyna się sypać…


Tak zatytułowany jest artykuł w Expresie Bydgoskim

Związkowcy z Sody Mątwy i Janikosody walczą o to, by nie przenoszono strategicznych działów do Warszawy.

 

111 pracownikom zakładów sodowych grozi utrata pracy jeśli Zarząd Ciech-u przeniesie trzy wydziały do stolicy. To nie jest oszczędność, ale destrukcja dobrze funkcjonującego zakładu.

Dla nas to niezrozumiałe, że przeprowadza się restrukturyzację, która zamiast pomagać, to szkodzi firmie. Wiele już przekształceń przeżyliśmy, ale żeby cały potencjał spółki, który jest skupiony  w naszym zakładzie, przenosić do Warszawy, tego zrozumieć nie możemy – twierdzi Mariola Kościelska zastępca prezesa Związku Zawodowego OPZZ Soda Mątwy. Jak twierdzą związkowcy, zarząd firmy do tej pory nie wyjawił powodów zmniejszenia zatrudnienia. Dlatego wszelkimi sposobami próbują zapobiec czarnemu scenariuszowi wydarzeń i szukają sojuszników. Jako pierwszy z pomocą pospieszył pracownikom sody starosta inowrocławski Tadeusz Majewski, który zaniepokojony widmem zwolnień , o interwencję w tej sprawie poprosił posła Eugeniusza Kłopotka. Wysłane zostało też pismo do pozostałych parlamentarzystów z prośbą o zainteresowanie się tym tematem. Poseł Kłopotek zamierza prosić o interwencję wiceministra skarbu państwa. Mam nadzieję, że szybko dojdzie do tego spotkania i uda się zapobiec redukcji etatów w zakładach na Kujawach – mówi starosta Majewski.

W poniedziałek przedstawiciele wszystkich sześciu związków zawodowych działających w zakładach sodowych gościli w Biurze Poselskim Krzysztofa Brezjy. Spotkam się z wiceministrem skarbu, który odpowiada w rządzie za branżę chemiczną. Inicjatywa polegająca na przesunięciu centrum decyzyjnego z inowrocławia do Warszawy jest, moim zdaniem, niepokojąca i może mieć bardzo niekorzystne skutki dla dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa – tłumaczy inowrocławski parlamentarzysta. W spotkaniu uczestniczył też prezydent Ryszard Brejza i wiceburmistrz Janikowa Jacek Duma. Dla obydwu miast redukcja etatów z zakładach sodowych oznacza mniejsze wpływy z tytułu podatków i zwiększenie bezrobocia, które już teraz przekroczyło 22 procent.

Wszyscy mówimy jednym głosem, bo to sprawa całej załogi. Na razie próbujemy szukać porozumienia, szukamy wsparcia sojuszników, ale niewykluczone, że z biegiem czasu będziemy musieli zaostrzyć formy protestu – zapowiadają związkowcy.

 

Ministrze, pomóż naszej Sodzie…

 

Taki oto tytuł miał dzisiejszy artykuł w Gazecie Pomorskiej. W powiecie inowrocławskim bezrobocie wynosi 20%. Reorganizacja chemicznej spółki z pewnością sytuacji nie poprawi. Co gorsza, odbije się też mocno na wpływach do budżetu Inowrocławia.

 

Od 300 do 400 tys. zł rocznie może stracić Inowrocław na planowanej reorganizacji etatów w spółce Soda Polska Ciech – uważa Ryszard Brejza. Kilka dni temu prezydent miasta brał udział w spotkaniu ze związkowcami Sody którzy walczą o utrzymanie miejsc pracy oraz o to by nie przenosić niektórych pionów chemicznej firmy do Warszawy. W wyniku spotkania Brejza przesłał pismo do Mikołaja Budzanowskiego, ministra skarbu.

Prezydent zaznaczył w nim, że decyzje zarządu Ciechu o redukcji etatów i reorganizacji przedsiębiorstwa są zaskakujące i niezrozumiałe. Co gorsza, w powiecie inowrocławskim, w którym bezrobocie wynosi ponad 20 procent budzą one wielkie zaniepokojenie. W piśmie Ryszard Brejza wspomniał, że przeszacowanie majątku spółek sodowych podczas tworzenia kilka lat temu spółki Soda Polska Ciech spowodowało, że budżet inowrocławia traci od tego momentu 2 mln zł rocznie. Z kolei ostatnia reorganizacja, polegająca na łączeniu spółek sodowych, podczas której zmniejszono zatrudnienie o 143 osoby sprawiła, że rocznie wpływy do kasy miejskiej zmalały o kolejne 354 tys. zł. Brejza zauważył , że jeśli dojdzie obecnie do kolejnej reorganizacji etatów, to miasto znów straci wpływy, rocznie od 350 do 400 tys. zł.

Prezydent przypomina ministrowi, że Soda Polska Ciech jest liderem ekonomicznym w Grupie Ciech SA, wnosząc do niej stały i duży zysk. Firma rozwija się, inwestując w nowoczesne technologie. Podnosi kwalifikacje swych kadr i jakość produktów. Odnosi sukcesy na rynku polskim i poza granicami kraju. ,, Marginalizowanie dobrze zarządzanego zakładu przynoszącego zyski jest, w mojej ocenie, niesłuszne i szkodliwe dla pracowników, mieszkańców inowrocławia i regionu kujawskiego” – podsumował prezydent.

W spotkaniu ze związkowcami uczestniczył też poseł Krzysztof Brejza. Otrzymaliśmy od niego informację, że osobiście spotkał się z ministrem finansów i rozmawiał na temat Sody. Minister obiecał wnikliwie przyjrzeć się temu, co dzieje się w naszej firmie.

Materiał na podstawie artykułów w gazecie Express Bydgoski z dnia 13 lipca oraz w  Gazecie Pomorskiej z dnia 16 lipca.

Komentowanie wyłączone.

loading