ZWIĄZEK ZAWODOWY SODA POLSKA Rss

Zobacz koniecznie

Grafik pracy 2022 rokGrafik pracy 2022 rok [modula id="4709"] [modula id="4711"] [wpdm_package id='4713']

Czytaj dalej

Grafik pracy 2021Grafik pracy 2021 [modula id="4607"] Poniżej do pobrania plik w postaci pdf. [wpdm_package id='4618']

Czytaj dalej

Dzień Wszystkich Świętych – czas modlitwy i refleksji

Kategoria: wydarzenia

1 listopada to czas zadumy, wspomnień o tych, którzy odeszli oraz chwila zatrzymania się i refleksji nad własnym życiem. Jest to moment, w którym zwalniamy zawrotne tempo codziennego życia i uświadamiamy sobie ulotność chwili. Myślimy o sensie istnienia, o tym, co w życiu naprawdę ważne. Uroczystość Wszystkich Świętych to dla większości z nas czas wyjątkowy, w tym dniu spotykamy się w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół przy grobach naszych zmarłych, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze i modlimy się za dusze tych, którzy odeszli.

Pod koniec października na cmentarzach robimy porządki. Wynosimy niepotrzebne znicze, wyrzucamy stare, zniszczone kwiaty, czyścimy pomniki. Staramy się, aby groby naszych bliskich zmarłych, w dniu Wszystkich Świętych, były wyjątkowo zadbane. Wszystko to robimy z miłości i szacunku do tych, którzy odeszli, aby kultywowanie pamięci o każdym zmarłym trwało jak najdłużej.

Jak co roku, 1 listopada na polskich cmentarzach zapłoną znicze i lampki, pomniki zostaną udekorowane kolorowymi chryzantemami. Przy grobach naszych bliskich zmarłych spotkamy się z rodziną i znajomymi, by w ciszy i skupieniu modlić się za dusze tych, których już z nami nie ma. Będziemy wspominać chwile, które wspólnie udało nam się przeżyć, dzielić się refleksjami na temat bliskich zmarłych, rozmawiać o tym, jakimi byli ludźmi. W świecie, w którym żyje się bardzo intensywnie, brakuje czasu na zadumę, refleksję i rozmowę z najbliższymi, ten wyjątkowy okres, stwarza bardzo dobrą okazję na zwolnienie tempa i przeanalizowanie swojego własnego życia. Wspomnienie tych, którzy odeszli stwarza okazję do rozmyślania na temat własnego życia i postanowienia bycia lepszym człowiekiem. Pamiętajmy, że ten szczególny czas nie jest okazją do publicznego pokazania swoich emocji. Nie najważniejsze jest porządkowanie cmentarza i grobów naszych bliskich. Nie jest to również samo zapalanie zniczy i przynoszenie kwiatów. W tym dniu, pomimo wspomnień związanych z naszymi bliskimi, to nie smutek powinien gościć w naszych sercach. Jest to przede wszystkim moment, kiedy powinniśmy się cieszyć, że nasi zmarli są blisko Boga, nie muszą się już zmagać z ziemskimi problemami i ludzkim cierpieniem.

Pamięć o zmarłych i pielęgnowanie tej polskiej tradycji to świadectwo naszej kultury, dobrego wychowania oraz przywiązania do religii. Tym bardziej w tym wyjątkowym dniu żaden grób nie powinien być opuszczony i zaniedbany. Znicze powinny zapłonąć także na grobach tych, o których zapomnieli bliscy. Starajmy się, aby nasza pamięć objęła groby poległych w walce za naszą Ojczyznę. Modlitwą i wspomnieniem otoczmy także tych, których groby są bezimienne. Z godnością i szacunkiem uczcijmy miejsce cmentarza. Ponadto potraktujmy Wszystkich Świętych jako próbę uporządkowania swojego sumienia i serca. Zastanówmy się także nad sensem własnego życia, optymistycznie patrząc w przyszłość…

,,Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”
foto: Tomasz Kubiak

Komentowanie wyłączone.

loading