ZWIĄZEK ZAWODOWY SODA POLSKA Rss

Zobacz koniecznie

Grafik pracy 2021Grafik pracy 2021 [modula id="4607"] Poniżej do pobrania plik w postaci pdf. [wpdm_package id='4618']

Czytaj dalej

KoronawirusKoronawirus Koronawirus informacje

Czytaj dalej

Koncert NoworocznyKoncert Noworoczny fot.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek foto.Tomasz Bednarek

Czytaj dalej

Grafik pracy na rok 2020Grafik pracy na rok 2020 [wpdm_package id='4050'] [wpdm_package id='4054'] [wpdm_package id='4058']

Czytaj dalej

Fabryka Dwóch…

Kategoria: ciekawe

Mirosław Wilk i Andrzej Kolasiński to dwaj artyści z Janikowa, typowy przykład niespokojnych charakterów, ludzi poszukujących swojej drogi i sposobu na życie. Od kilku lat wspólnie pracują i prowadzą swoją artystyczną działalność. Swoje prace wystawiają publicznie głównie w okolicznych domach kultury w Janikowie, Inowrocławiu, Pakości, Mogilnie, Trzemesznie i wielu innych miejscach. W miesiącach letnich kiedy to następuje sezon imprez plenerowych organizowanych z okazji dni miast, dnia dziecka czy innych zawodów sportowych Mirek i Andrzej starają się pokazać światu swoją twórczość. Spotykają się zawsze z życzliwym zainteresowaniem  i zaskoczeniem że człowiek którego mija się nieraz bezimiennie na ulicy potrafi coś stworzyć, coś co Jemu sprawia satysfakcję a innym może się podobać.

Farba rzucona

w odchłań pustych ram

nabiera kształtów

po zetknięciu z płótnem

barwa umacnia się w blasku

cień nabiera cienia

szuka swego miejsca w otoczeniu przedmiotów…

Mirosław Wilk bierze udział w wielu różnych konkursach i na przestrzeni lat zdobył wiele nagród i wyróżnień. Największym Jego osiągnięciem w ostatnim czasie była druga nagroda na projekt logo Bazy Lotniczej w Krzesinach gdzie stacjonują samoloty F-16. Najnowszą pracą Mirka Wilka jest obraz ks. Jerzego Popiełuszki który będzie można zobaczyć w tutejszej parafii, w kościele p.w. Błogosławionego Michała Kozala. W planach na obecny rok jest jeszcze wykonanie kalendarza na rok 2012. Tematem tego kalendarza będą zabytki miasta i gminy Janikowo.

Po stworzeniu dzieła

miarą jest niepokój zadowolenia

im więcej niepokoju

tym więcej w nas artyzmu

bo jest źle gdy nie ma niepokoju

gdy tylko panuje zadowolenie…

Andrzej Kolasiński zajmuję się rysowaniem. Używa do tego kredek, pióra i wszelkich kolorowych przedmiotów nadających się do rysowania. Najnowszą pracą Andrzeja jest kolorowanka dla dzieci przeznaczona dla latorośli od trzech do siedmiu lat. Kolorowanka była rozprowadzana z okazji dnia dziecka. Plany na najbliższą przyszłość to wykonanie i wydanie kolorowej bajeczki dla dzieci.

Nie można przespać zdolności

jeśli się ją ma

trzeba chociaż się starać

walczyć o ogień

pomimo znikomej iskry

trzeba ruszać kamienie

obijać ich twarde ściany

by iskrzyło…

Od listopada 2010 roku Mirek i Andrzej mają swoją stałą siedzibę. Dzięki staraniom Związku Zawodowego Soda Polska a w szczególności Pani Zofii Krokos i przewodniczącego Zenona Muszalskiego udostępniono im pomieszczenie po dawnym gabinecie stomatologicznym w byłej przychodni przyzakładowej. Obaj artyści od lat starają się współpracować ze znanym krakowskim artystą profesorem Zbigniewem Sałajem który notabene urodził się w Inowrocławiu i wciąż mocno związany jest z tutejszą okolicą. Starają się również integrować i scalać środowisko miejscowych, Janikowskich twórców często zupełnie nieznanych, tworzących do tzw. szuflady a być może wartych przedstawienia i opublikowania. Spotkanie z Mirkiem i Andrzejem było bardzo miłe i budujące. Widać w ich działaniu pasję, chęć pokazania swojego wnętrza poprzez sztukę, poprzez poszukiwanie formy artystycznego wyrażenia siebie. Teksty wplecione w ten artykuł pochodzą z przemyśleń Mirosława Wilka.


foto.Tomasz Kubiak

Komentowanie wyłączone.

loading